VLAB – Wirtualne Laboratorium Obliczeniowe

wpis w: Informacje dla pracowników | 0

 

Od dania 16 grudnia 2022 roku usługa VLAB nie funkcjonuje z powodu poważnej awarii zasilania serwerowni.
Funkcjonalność udostępnianą przez VLAB i oczywiście oprogramowanie planujemy odtworzyć na innej platformie.
Ze względu na złożoność zagadnienia pracy nad tym będą trwały przez dłuższy czas.

W chwili ich zakończenia przekażemy stosowne informacje.

 

Wirtualne Laboratorium Obliczeniowe to środowisko wydajnych serwerów umożliwiających dostęp do nowoczesnego oprogramowania naukowego za pomocą technologii wirtualnego pulpitu.

Wirtualny pulpit jest rozwiązaniem umożliwiającym dostęp wielu użytkownikom do tych samych zasobów (aplikacji, licencji, mocy obliczeniowej). Wykorzystując fakt, że nie wszyscy użytkownicy łączą się w tym samym czasie a przy połączeniu nie wykorzystują 100% przydzielonych im zasobów (m.in. pamięci operacyjnej i procesora), można im przypisywać więcej zasobów niż jest w rzeczywistości. Zjawisko to nazywane jest nadsubskrypcją i umożliwia znacznie efektywniejsze wykorzystanie dostępnych zasobów (zarówno fizycznych zasobów serwerowych jak i licencji na oprogramowanie) niż w tradycyjnym modelu komputera klasy PC (stacjonarnego lub laptopa).

Dostęp do środowiska może być realizowany z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu i z wielu różnych platform sprzętowych (Windows, Mac, Linux, urządzenia mobilne iOS i Android).

Ze względu na wprowadzone pod koniec września 2022 roku przez Centralną Informatyzację PW zmiany w funkcjonowaniu dostępu z internetu (spoza sieci informatycznej WIL) do usług działających m.in. na WIL, nie ma już możliwości połączenia się z VLAB bez korzystania z połączenia tunelem VPN do naszego Wydziału.

Dodatkowe informacje (kliknij aby rozwinąć temat)

Wszelkie sugestie bądź ewentualne problemy związane z działaniem usługi proszę zgłaszać pod adresem: infopomoc@il.pw.edu.pl