VLAB – Wirtualne Laboratorium Obliczeniowe

wpis w: Informacje dla pracowników | 0

Wirtualne Laboratorium Obliczeniowe to środowisko wydajnych serwerów umożliwiających dostęp do nowoczesnego oprogramowania naukowego za pomocą technologii wirtualnego pulpitu.

Wirtualny pulpit jest rozwiązaniem umożliwiającym dostęp wielu użytkownikom do tych samych zasobów (aplikacji, licencji, mocy obliczeniowej). Wykorzystując fakt, że nie wszyscy użytkownicy łączą się w tym samym czasie a przy połączeniu nie wykorzystują 100% przydzielonych im zasobów (m.in. pamięci operacyjnej i procesora), można im przypisywać więcej zasobów niż jest w rzeczywistości. Zjawisko to nazywane jest nadsubskrypcją i umożliwia znacznie efektywniejsze wykorzystanie dostępnych zasobów (zarówno fizycznych zasobów serwerowych jak i licencji na oprogramowanie) niż w tradycyjnym modelu komputera klasy PC (stacjonarnego lub laptopa).

Dostęp do środowiska może być realizowany z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu i z wielu różnych platform sprzętowych (Windows, Mac, Linux, urządzenia mobilne iOS i Android).

Dodatkowe informacje (kliknij aby rozwinąć temat)

Wszelkie sugestie bądź ewentualne problemy związane z działaniem usługi proszę zgłaszać pod adresem: infopomoc@il.pw.edu.pl