Domena WILAD w Wydziałowych Laboratoriach Komputerowych

wpis w: Informacje ogólne | 0

Użytkownik logując się do komputerów w Wydziałowych Laboratoriach Komputerowych ma możliwość korzystania ze swojego profilu oraz danych z serwera podmapowanych jako dysk sieciowy, które na każdym komputerze (w ramach tego samego systemu operacyjnego) będą wyglądały tak samo:

  • dysk I: to dysk użytkownika, na tym dysku każdy użytkownik powinien zapisywać swoje dane, jest to indywidualny dysk użytkownika
  • dysk K: to dysk z programami i danymi udostępnionymi przez prowadzących zajęcia, tu zapis jest możliwy tylko dla uprawnionych osób

Na ilość danych na dysku I: nałożone są limity, tzw. quota. Aktualnie limit wynosi 1 GB na użytkownika.

Uwaga! Dotychczas do obydwu zasobów możliwy był zdalny dostęp poprzez SFTP.
Od października 2019 dyski I: i K: są tworzone w nowej lokalizacji fizycznej do której nie ma dostępu spoza komputerów na wydziale.
Pozostawiono dostęp poprzez SFTP do starych lokalizacji dysków aby umożliwić zainteresowanym pobranie zawartości.

  • do dysku I: bezpośrednio po zalogowaniu (jest to katalog domowy - $HOME)
  • do dysku K: po przejściu do katalogu /home/programy

Z komputerów na wydziale można też uzyskać dostęp do dysku I: na starej lokalizacji poprzez np. podmapowanie dysku sieciowego. Jako folder należy użyć \\wektor.il.pw.edu.pl\własny_login np. \\wektor.il.pw.edu.pl\s123456. Należy zaznaczyć opcję połączenia przy użyciu innych poświadczeń i później podać login/hasło takie jak do poczty wydziałowej (czyli w domenie @il.pw.edu.pl).

Dostęp do Internetu

Wszystkie komputery mają dostęp do Internetu.

Język

Na komputerach w Wydziałowych Laboratoriach Komputerowych system operacyjny oraz podstawowe oprogramowanie (w tym pakiet MS Office) zainstalowane jest w wersji dwujęzycznej (PL i EN). Oprogramowanie specjalistyczne instalowane jest w wersji dwujęzycznej jeżeli jest taka możliwość.