Chmura – własna przestrzeń dyskowa do przechowywania i współdzielenia plików

wpis w: Informacje dla pracowników | 0

Serwis chmura.il.pw.edu.pl jest miejscem w przestrzeni www Wydziału Inżynierii Lądowej PW, w którym uwierzytelnieni użytkownicy w ramach przyznanego miejsca dyskowego mogą przechowywać oraz współdzielić z innymi swoje dane (pliki, katalogi, kalendarze etc.)

KROK 1: Uzyskanie uprawnień

Dostęp do serwisu chmura.il.pw.edu.pl mogą uzyskać tylko użytkownicy będący pracownikami Wydziału IL.
W celu otrzymania uprawnień do korzystania z usługi chmura.il.pw.edu.pl należy wysłać na adres chmura@il.pw.edu.pl wiadomość e-mail wpisując:

• w temacie: chmura
  • w treści: pełne imię i nazwisko

Uwaga! Wiadomość musi być wysłana z własnego adresu wydziałowego (czyli z końcówką @il.pw.edu.pl), wszelkie inne będą automatycznie odrzucane.

KROK 2: Instalacja programu do synchronizacji danych (opcjonalnie)

Aby móc wygodnie zamieszczać, usuwać i pracować na plikach przechowywanych w serwisie chmura.il.pw.edu.pl (tak jakby znajdowały się one na lokalnym dysku komputera) należy ze strony projektu NextCloud pobrać i zainstalować dodatkową aplikację "NextCloud" służącą do synchronizacji danych:

Aktualnie domyślny przydział miejsca na dane dla każdego uprawnionego pracownika Wydziału wynosi: 50 GB

Informacje dodatkowe

• Migracje większych ilości danych (np. z dotychczas używanych kont Dropbox) do serwisu 'chmura' zaleca się wykonywać po uprzednim podłączeniu do szybkiej sieci kablowej Wydziału
  • Wydziałowej chmury można używać również w VLAB (Wirtualne Laboratorium Obliczeniowe) jako podmapowany dysk sieciowy
  • Wszelkie sugestie bądź ewentualne problemy związane z działaniem usługi proszę zgłaszać pod adresem: infopomoc@il.pw.edu.pl

FAQ (kliknij aby rozwinąć temat)

Chmura została zintegrowana z pakietem OnlyOffice, który umożliwia edycję popularnych formatów (m.in. XLSX, ODS, DOCS, ODT, PPTX, ODP) bezpośrednio z poziomu strony www. Więcej informacji dostępnych na https://nextcloud.com/onlyoffice/

Edycja plików

Dostęp do edycji plików po zalogowaniu się na chmura.il.pw.edu.pl jest możliwy poprzez menu kontekstowe wywoływane naciśnięciem prawego przycisku myszy na wybranym pliku. Następnie należy wybrać opcję Otwórz w OLNYOFFICE.

Powrót do widoku przeglądu plików, dostępny jest poprzez ikonę folderu ze strzałką po prawej stronie dokumentu:

lub poprzez menu Plik -> Otwórz lokalizację pliku (ostatnia opcja w menu plik, w zależności od rodzaju otwartego dokumentu, nazwa może się trochę różnić)

Drukowanie, eksport do PDF, tworzenie kopii

Wszystkie powyższe opcje dostępne są z poziomu menu Plik (nazwy mogą różnić się w zależności od rodzaju otwartego dokumentu)

Tworzenie nowych plików

Można tworzyć pliki dokumentów, arkuszy i prezentacji przez naciśnięcie znak plusa w przeglądarce plików na stronie.