WILAS – Wirtualne Laboratorium Studenckie

wpis w: Informacje ogólne | 0

Wirtualne Laboratorium Studenckie (WILAS) jest usługą opartą o środowisko wydajnych serwerów umożliwiających dostęp do nowoczesnego oprogramowania naukowego za pomocą technologii wirtualnego pulpitu. Usługą zarządza Dział Zarządzania Projektami i Systemami Informatycznymi - Sekcja Systemów Informatycznych.

WILAS jest zorientowany na wykorzystanie przez studentów Wydziału Inżynierii Lądowej PW. Studenci będą wykorzystywali pulpity w ramach wybranych, prowadzonych zajęć, a zgłoszenie użytkowników możliwe jest wyłącznie przez prowadzących zajęcia.

Praca z wirtualnym pulpitem przypomina korzystanie ze zwykłego komputera, przy czym odpowiednikiem ekranu komputera będzie okno przeglądarki internetowej. Aby skorzystać z usługi wymagana jest tylko przeglądarka internetowa (np. Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge, Opera, Safari) oraz dobrej jakości dostęp do internetu. Do prawidłowego działania powinna wystarczyć przepustowość internetu na poziomie już 10Mb (dane przychodzące), przy czym zalecane jest 20Mb lub więcej. W praktyce może wystarczyć łącze o gorszych parametrach, ale należy się spodziewać pewnego pogorszenia jakości pracy. Jeśli jest taka możliwość, warto unikać korzystania z dostępu przez sieci komórkowe np. LTE, chyba że mamy bardzo duży limit dostępnych danych. Nie chodzi w tym wypadku o jakość, tylko o koszty internetu mobilnego.

Dostęp możliwy jest z różnych platform:

- komputery oparte o system MS Windows

- komputery Mac

- urządzenia mobilne iOS i Android – należy się liczyć ze znacznie utrudnioną obsługą, zdecydowanie zalecana jest klawiatura i myszka (np. oparte na technologii Bluetooth).


Poniżej w sekcji "Możliwe problemy i rozwiązania" znajduje się zbiór informacji pomocnych w rozwiązywaniu najczęstszych problemów.

Istotne! Pulpit, ze względów licencyjnych, nie zawiera pakietu Microsoft Office. Na pulpicie dostępny jest bezpłatny odpowiednik w postaci LibreOffice, lecz pakiet ten nie jest odpowiedni do przeprowadzania zaliczeń z przedmiotów obejmujących naukę obsługi Microsoft Office. Każdy aktywny student PW może sam pobrać i zainstalować MS Office na prywatnym komputerze. Informacje: https://www.ci.pw.edu.pl/Uslugi/Dystrybucja-oprogramowania/MS-Office

Istotne informacje (kliknij aby rozwinąć temat)