WILAS – Wirtualne Laboratorium Studenckie

wpis w: Informacje ogólne | 0

Wirtualne Laboratorium Studenckie (WILAS) jest usługą opartą o środowisko wydajnych serwerów umożliwiających dostęp do nowoczesnego oprogramowania naukowego za pomocą technologii wirtualnego pulpitu. Usługą zarządza Dział Zarządzania Projektami i Systemami Informatycznymi - Sekcja Systemów Informatycznych.

WILAS jest zorientowany na wykorzystanie przez studentów Wydziału Inżynierii Lądowej PW. Studenci będą wykorzystywali pulpity w ramach wybranych, prowadzonych zajęć, a zgłoszenie użytkowników możliwe jest wyłącznie przez prowadzących zajęcia. Dla pracowników dedykowana jest podobna usługa - VLAB

Praca z wirtualnym pulpitem przypomina korzystanie ze zwykłego komputera, przy czym odpowiednikiem ekranu komputera będzie okno przeglądarki internetowej. Aby skorzystać z usługi wymagana jest tylko przeglądarka internetowa (np. Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge, Opera, Safari) oraz dobrej jakości dostęp do internetu. Do prawidłowego działania powinna wystarczyć przepustowość internetu na poziomie już 10Mb (dane przychodzące), przy czym zalecane jest 20Mb lub więcej. W praktyce może wystarczyć łącze o gorszych parametrach, ale należy się spodziewać pewnego pogorszenia jakości pracy. Jeśli jest taka możliwość, warto unikać korzystania z dostępu przez sieci komórkowe np. LTE, chyba że mamy bardzo duży limit dostępnych danych. Nie chodzi w tym wypadku o jakość, tylko o koszty internetu mobilnego.

Dostęp możliwy jest z różnych platform:

- komputery oparte o system MS Windows

- komputery Mac

- urządzenia mobilne iOS i Android – należy się liczyć ze znacznie utrudnioną obsługą, zdecydowanie zalecana jest klawiatura i myszka (np. oparte na technologii Bluetooth).

Istotne informacje (kliknij aby rozwinąć temat)

Aby przejść do pulpitu wchodzimy przez przeglądarkę internetową na adres:
https://wirtualnypulpit.il.pw.edu.pl/

Do logowania używamy login i hasło jak do PELE.

Po zalogowaniu powinna być widoczna jedna propozycja pulpitu do połączenia, klikamy Connect i za pierwszym razem będzie trochę dłużej trwało uruchomienie bo tworzy się nowy, czysty profil. Kolejny raz logowanie będzie już szybsze. Wtedy pojawi się przycisk Reconnect ponieważ będziemy ponownie łączyć się z tym samym wirtualnym pulpitem co wcześniej.

Jeśli chcemy wyjść z pulpitu to nie zamykamy komputera (czyli NIE "przycisk windows"->zamknij) tylko po prostu zamykamy okno/kartę przeglądarki.

Bardzo prosimy aby w miarę możliwości po raz pierwszy zalogować się przed zajęciami, np. dzień przed i sprawdzić czy nie ma problemów.

Problemy, np. niemożność zalogowania proszę zgłaszać na infopomoc@il.pw.edu.pl (czyli generalny adres helpdesku dla usług realizowanych bezpośrednio przez WIL).

Lp. Nazwa i wersja (w nawiasie planowana aktualizacja do nowszej wersji - początek września 2021)
1 System operacyjny Windows 10 PRO 1909
2 MS EDGE - systemowa przeglądarka internetowa
3 MS Internet Explorer - systemowa przeglądarka internetowa
4 Mozilla Firefox
5 Google Chrome
6 Adobe Acrobat Reader DC
7 7-Zip 19.00
8 IrfanView 4.53
9 Inkscape 0.92.4 (aktualizacja do 1.1)
10 LibreOffice 6.3.3.2 (aktualizacja do 7.1)
11 Notepad ++ 7.9.2 (aktualizacja do 8.1)
12 Autodesk AutoCAD PL i EN 2021 (aktualizacja do 2022)
13 Autodesk AutoCAD VBA Enabler 2021 (aktualizacja do 2022)
14 Autodesk Revit 2021 (aktualizacja do 2022)
15 Autodesk Robot 2021 (aktualizacja do 2022)
16 GEO5 PL i EN 2021
17 IronPython 2.7.3
18 PTC Mathcad Prime 6 (aktualizacja do 7)
19 PTV Vissim 11 11.00-14
20 Sofistik 2012
21 Sofistic Sonar 14.9
22 PLAXIS LE (Bentley CONNECT Edition, zawiera 2D, 3D i Designer)
23 SYNCHRO Pro 6.1.1.1 CONNECT Edition
24 TRANSYT 15 15
25 Wolfram Mathematica 11.3
26 Dlubal (CRANEWAY,PLATE-BUCKLING,RFEM,RX-TIMBER,SHAPE-THIN)
27 Abaqus CAE

Uzyskanie dostępu będzie możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu zapotrzebowania na wykorzystanie wirtualnego pulpitu do prowadzenia zajęć u Prodziekana ds. Studiów (m.sarnowski@il.pw.edu.pl) i przekazania listy uczestników do Działu Zarządzania Projektami i Systemów Informatycznych – Sekcji Systemów Informatycznych na adres mail: wilas@il.pw.edu.pl Lista uczestników powinna zawierać imię, nazwisko, numer indeksu i login office365. Dane najprościej uzyskać eksportując listę studentów danej grupy jako plik Excel-CSV w USOSweb.

Aktualna lista zgłoszonych do prowadzenia zajęć znajduje się na wydziałowym Sharepoint w linku:
2021-2022 Zima - Wirtualne Pulpity Studenckie WILAS - Zapotrzebowanie

Wnioski o zmiany oprogramowania należy kierować wyłącznie do Działu Zarządzania Projektami i Systemów Informatycznych – Sekcja Systemów Informatycznych na adres mail: wilas@il.pw.edu.pl

Przypadki indywidualne
(dyplomy, dostęp do oprogramowania dla osób nie będących studentami zgłoszonych przedmiotów itp.) prosimy zgłaszać na adres wilas@il.pw.edu.pl przez nauczycieli akademickich prowadzących danego studenta (promotorów, prowadzących przedmioty itp).